تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - آیا علوم کیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا از علوم مورد قبول دین هستند؟

آیا علوم کیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا از علوم مورد قبول دین هستند؟

نویسنده : MohoMo دوشنبه 4 آذر 1392 02:53  •    ارسال شده در: مقاله

آیا علوم غریبه؛ مثل علوم کیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا و ریمیا از علوم دینی و الاهی اند؟


جواب در ادامه مطلب

* کیمیاء؛ علمی است که با آن می‏توان بعضی فلزات و اجرام معدنی را به چیز دیگر تبدیل کرد.

* لیمیا؛ علمی است که با آن روح را در بدن دیگری انتقال دهند.

* سیمیا؛ علمی است که انسان به وسیله یادگیری آن قدرت برای انجام کارهای خارق العاده پیدا می‏کند.

* هیمیا؛ علمی است که در ترکیب قواى عالم بالا، با عناصر عالم پائین، بحث مى‏کند.

* ریمیا؛ علمى است که از استخدام قواى مادى بحث مى‏کند، تا به آثار عجیب آنها دست یابد.

هدف اصلی در این علوم، دخالت در امور عالم طبیعت، خبر از آینده و حالات و احوال اشخاص از طریق معادلات و روش های خاصی است که البته در مواردی نتیجه می دهد. در اسلام که کامل ترین و جامع ترین ادیان الاهی است، آموزش و یادگیری و بکار بردن آنها مورد تشویق واقع نشده است. بنابراین، این علوم الاهی و دینی نیستند.

پاسخ تفصیلی

قبل از این که به بیان دینی یا غیر دینی بودن این علوم بپردازیم، لازم است، مختصری در مورد چیستی آنها توضیح دهیم:

علوم غریبه، علومی است که در دسترس همه افراد قرار نمی گیرد، و حدود سی شاخه مختلف دارد که برخی از آنها عبارت اند از: علم رمل، جفر، اعداد، و ... .

امّا پنج علم کیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا و ریمیا در علوم غریبه، به خمسه محتجبه معروف است؛ یعنی پنج علمی که مخفی است و تمام آن، از اسرار است. [1]

تعریف و توضیح هر کدام به بیانی که علامه طباطبائی در تفسیر المیزان [2] آورده، به این شرح است؛

1. کیمیاء؛ که به آن علم صناعت هم می گویند؛ علمی است که به وسیله آن می‏توان بعضی فلزات و اجرام معدنی را به چیز دیگر تبدیل کرد؛ مثلاً به وسیله این علم می‏توان طلا و نقره را از فلزات جدا کرد یا سنگ را به طلاء و ... تبدیل کرد.

2. سیمیا؛ علمی است که انسان به وسیله یادگیری آن قدرت برای انجام کارهای خارق العاده پیدا می‏کند. موضوع این علم هماهنگ ساختن و مخلوط کردن قواى ارادى با قواى مخصوص مادى است،  که با این کار، شخص می تواند، در امور طبیعی و قوه خیال دیگران تصرف کند، و آن را سحر دیدگان می نامند، و این فن از تمامى فنون سحر مسلم‏تر و صادق‏تر است.

3. علم لیمیا؛ علمی است که با آن روح را در بدن دیگری انتقال دهند. بنابراین در این علم، از کیفیت تاثیرهاى اراده، هنگامی که به ارواح قوى و عالى متصل شد، بحث مى‏کند؛ مثلا اگر اراده من با ارواحى که موکل ستارگان است، متصل شد، چه کارهایی مى‏توانم انجام دهم؟ یا اگر اراده من، به ارواحى که موکل بر حوادث اند، متصل شد، و آنها را در اختیار خود گرفتم، و یا اگر توانستم اجنه را تحت اختیار خود در آورم، و از آنها کمک بگیرم، چه کارهایى می توانم انجام دهم؟ این علم را، علم تسخیرات، مى‏گویند.

4. علم هیمیا؛ که در ترکیب قواى عالم بالا، با عناصر عالم پایین، بحث مى‏کند، تا از این راه به تاثیرهاى عجیبى دست یابد، و آن را علم طلسمات هم می گویند، چون ستارگان و اجرام آسمانى با حوادث مادى زمین ارتباط دارند، پس اگر آن شکل آسمانى که مناسب با حادثه‏اى از حوادث است، با صورت و شکل مادى آن حادثه ترکیب شود، آن حادثه پدید مى‏آید؛ مثلا در این علم، اگر بتوان آن شکل آسمانی را که مناسب با مردن، یا زنده ماندن یک شخص است، با شکل و صورت خود او ترکیب کرد، کاری که می خواهیم، انجام می شود. و این معناى طلسم است. این علم در نزد علمای ما حرام است.

5. علم ریمیا؛ علمى است که از استخدام قواى مادى بحث مى‏کند، تا به آثار عجیب آنها دست یابد، به طورى که در حس بیننده اثرات عجیب و غیر عادی، درست می شود، و این را شعبده هم می گویند.

با توضیحی که در مورد این علوم داده شد، روشن می شود که این علوم، دینی نیستند؛ زیرا در این علوم از استخدام اجنه و طلسم و تسخیر موجودات و دخالت در عالم بحث می شود که مورد تایید دین نیست.

برای توضیح بیشتر توجه به این نکته لازم است که بگوییم؛ در میان علوم گوناگون و مختلف بشری، برخی از علوم از فواید و ثمرات کمتری برخوردارند و در مقایسه با اکثر علوم که بهره های علمی و عملی فراوانی دارند، فایده کمتری دارد، از میان این گونه علوم کم بهره می توان همین علوم غریبه را نام برد، این علوم، از طریق تعلیم و یادگیری اصول خاصی به کار برده می شود، هدف و غرض اصلی علوم غریبه خبر از آینده و حالات و احوال اشخاص از طریق معادلات و روش های خاص است که فقط در مواردی به حقیقت می رسد نه در تمام موارد، و به همین جهت در دین مبین اسلام که حقاً کامل ترین و جامع ترین ادیان الاهی است، آموزش و یادگیری و بکار بردن آنها مورد تشویق واقع نشده است ،اما تعلیم و یادگیری و به کار بستن برخی از آنها؛ مانند سحر، طلسم و جادو به تصریح همه مراجع عظام تقلید حرام است، مگر این که غرض عقلایی و شرعی داشته باشد؛ چرا که مقدمه و ذی المقدمه آن از مصادیق حرام الاهی است، و ریاضت های غیر شرعی و احضار جنیان و... خصوصا هنگامی که سبب کارشکنی در امور روزمره مردم گردد، مورد نهی شارع مقدس قرار گرفته است.[3]

نتیجه:

این علوم، به علت این که در مواردی، باعث تسخیر اجنه یا کشف اسرار اشخاص دیگر و... می شود، مورد قبول دین نیست. البته علم کیمیاء یک نوع صنعت است و ربطی به دینی بودن و غیر دینی بودن ندارد، ولی از شاخه های علوم غریبه است.

برای توضیح بیشتر در مورد این علوم می توانید به کتاب های زیر مراجعه نمایید:

1. زبدة الارواح، محمود دهدار.

2. دائرة المعارف تشیع، زیر نظر بهاء الدین خرمشاهی، ج 11.

3. المائدة یا فرحة الروح، سید احمد عبد منافی.

4. تحفه حکیم، سید محمد مؤمن حسینی، ج 2.[1] خرمشاهی، بهاء الدین، دائرة المعارف تشیع، ج 11، ص 402، نشر شهید سعید محبی، تهران، 1384.

[2] طباطبائی، محمد حسین ،المیزان فی تفسیر القرآن ، ترجمه، موسوی همدانی، ج ‏1، ص 368- 369 ، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1374.پنج علم خفیه:کیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا و ریمیا (کله سر)

در علوم غریبه یا خفیه، پنج علم وجود دارد که عبارتند از علم كیمیا (علم صناعت)، علم لیمیا (طلسمات)، علم هیمیا (تسخیرات)، علم سیمیا (علم روح)، علم ریمیا (علم شعبده بازی) که مخفف آنها کله سر می شود.

با استفاده از علوم غریبه کارهای خارق العاده می توان انجام داد اما مرزها و خط قرمزهایی دارد که اگر کسی پا از آنها فراتر نهد گرفتار می شود و بسیار خطرناک است چرا که رعایت خطوط قرمز کاریست که اغلب آدمیان از عهده آن بر نمی آیند.

شرح کوتاهی بر هر یک از این علوم در ادامه می آوریم.


علم كیمیا (علم صناعت): علمی است كه بوسیله آن می‏توان قوای اجرام معدنی بعضی را به بعض دیگر تبدیل كرد و در حقیقت تبدیل مس و فلزات کم بهاست به طلا. از این رو مردم در قدیم در آرزوی تبدیل مس به طلا بودند و به کیمیا گری علاقه فراوانی داشتند. آنچه متواتر است اینست که از برخی از عرفا و بزرگانی چون حضرت علی (ع) و حلاج و.... دیده شده است که خاک و یا سنگ به طلا تبدیل شده است. کیمیا گران برای رسیدن به این علم روشهای مختلفی ذکر کرده اند اما آنچه واضحست اینست که تماما بزبان رمز گفته شده است. اما طبق تحقیقات تمام روشهای رمزآلود نوعی تصفیه باطن و رسیدن به مقام خلیفه الهیست.
علم لیمیا (تسخیرات): علم تسخیرات و یا ارتباط با ملائکه و جنیان(در کل موجودات غیبی) می باشد و بقول علامه طباطبائی:"علم لیمیا از کیفیت تاثیر های ارادی در صورت اتصال با ارواح قوی و عالی بحث می کند".
بعنوان مثال اگر شخص با ملک(فرشته) موکل بر باد ارتباط برقرار سازد میتواند براحتی به هر نقطه ای از عالم که بخواهد (باذن الله) سفر کند در اندک زمانی(طی المکان) و یا مسیر وزش بادها را تغییر دهد و یا اگر گروهی از جنیان در خدمتش باشند (بمانند حضرت سلیمان ابن داوود (سلام الله علیهما)) می تواند اجسام سنگین را در فواصل دور حمل کند یا از دورترین نقاط جهان با خبر شود در اندک زمانی. 
اما هر کدام از این تسخیرات انواع متنوعی دارند و هریک نیز چله ها و ختوم متفاوتی خاص بخود دارند. یکی از ساده ترین روش ها، روش احضار موکل خود شخص است (که به اشتباه همزاد خوانده میشود). که این موکل میتواند از هر طایفه ای از ملائک باشد. مانند محافظین، نگهبانان(مثلا نگهبانان جهنم یا ماه و خورشید)، نویسندگان اعمال(ملائک راست و چپ) ، ابرار و یا حتی مقربین(حضرات جبرائیل ، میکائیل ، عزرائیل و اسرافیل(سلام الله علیهم)) که البته بنظر می رسد مقربین(سلام الله علیهم) تنها بر انبیا و ائمه(سلام الله علیهم) موکلند نه بر دیگران.

علم هیمیا (طلسمات) : طلسم یعنی بکارگیری قوانینی از عالم که مخفیست برای نیل به هدفی خاص.
یا بقول علامه طباطبائی(سلام الله علیه)"طلسم ترکیب قوای عالم بالا و عناصر عالم پائین برای ایجاد اثراتی عجیب می باشد"
حال چگونه؟ یک قانون کلی بر طلسمات حاکم است که میگوید :"شبیه شبیه را جذب میکند"
و از آنجایی که بزرگان این علم اعتفاد به این مطلب داشته اند که کواکب (ذیشعور های حاکم بر کواکب) با حوادث زمین ارتباط دارند پس "اگر اشکال آسمانی با عناصر مادی ترکیب شوند طلسم حاصل میشود". اعتقاد بر این است كه محل و موقعیت قرار گرفتن ستارگان در لحظه تولد نوزاد، بر سرنوشت و آینده او تأثیر می‌گذارد. مثلا شخصی متولد 15 مرداد می باشد که کوکب حاکم بر تولدش شمس و عنصر مربوط به آن آتش می باشد، لوحی(مربع شکل ترجیحا) از یکی از اسما آتشین الهی بر روی طلا حک کند و همراه داشته باشد یا بر کاغد نوشته و کاغذ را زمانی که اوضاع کواکب همانند اوضاع زمان تولدش است آتش بزند اثری مطابق معنای آن اسم در زندگی شخص اتفاق می افتد با دخالت موکل خورشید.
علم سیمیا (علم روح): شامل مسائلی همچون هیپنوتیزم (خواب مصنوعی)، مانیتیزم(کاریزما و جاذبه شخصی)، برون فکنی(پرواز روح) و خود هیپنوتیزم(حالتی از مدیتیشن)، انرژی درمانی(ریکی و هاله تراپی و...) و ... می باشد و از جمله علوم غریبه ای میباشد که جنبه علمی و تحقیقاتی بیشتری دارد، بعنوان مثال دانشکده علوم روحی انگلستان از دیرباز به تحقیقات علمی در این زمینه پرداخته است.
این علم از آمیختن قوایِ ارادی با قوای مادی خاص برای دست یابی به تصرّفات عجیب و خاصّی در امور طبیعی، مانند تصرف در خیال مردم و تغییر آن، بحث می كند. به عبارت دیگر هماهنگ ساختن و خلط كردن قوای ارادی با قوای مخصوص مادی می‌باشد. 
علم ریمیا: علم شعبده یا شعبده بازی است. علم ریمیا استفاده از قوای مادی در انجام امور خارق‌العاده است. مانند كاری كه معمولاً شعبده‌بازان انجام می‌دهند. این افراد از توان نهفته در امكانات و وسایل مادی با ظرافت خاصی برای انجام كارهای عجیب و غریب بهره می‌گیرند.oگروه موضوعی ← علوم باطنی – علوم خفیه (غریبه)
oنظریه پرداز ← 
oتاریخ ارایه ←  برچسب ها: آیا علوم کیمیا ، لیمیا ، هیمیا ، سیمیا از علوم مورد قبول دین هستند؟ ، کیمیا ، سیمیا ، mohomo ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 4 آذر 1392 02:55

چهارشنبه 27 دی 1396 22:12
hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something
new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site,
as I experienced to reload the site many times previous to I could
get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I'm complaining, but slow loading instances times will
often affect your placement in google and could damage
your high quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your
respective interesting content. Make sure you update this again very soon.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:26
Its such as you learn my mind! You seem to understand so much approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
I feel that you just can do with a few percent to pressure the message home
a bit, but instead of that, that is fantastic blog.
An excellent read. I will certainly be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر