تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - فاكتورهای مؤثر در عقیم شدن مردان

فاكتورهای مؤثر در عقیم شدن مردان

نویسنده : MohoMo یکشنبه 22 دی 1392 16:58  •    ارسال شده در: صفحه پزشکی

نازایی مشكلی است كه گریبانگیر بسیاری از زوج های جوان است و آنان را مجبور می كند تا با مراجعه به پزشكان و آزمایشگاه ها راهی برای گریز از این معضل پیدا كنند، اما اطلاع كافی از نوع مشكل یا روند بررسی خود نداشته باشند. نازایی فقط مختص زنان نیست و مردان دچار این مشكل می شوند. مطلب زیر در جهت آگاهی بیشتر در ارتباط با این معضل است.

فاكتورهای خطر مرتبط با نازایی مردان
 

ـ وجود سابقه عفونت پروستات یا ناحیه تناسلی
ـ سابقه ضرر به بیضه ها یا چرخش بیضه ها
ـ سابقه بلوغ زودرس یا دیررس
ـ تماس با مواد مسی در حین كار نظیرمس، كادمیوم و جیوه، اكسید اتیلن، كلرید وینیل، مواد رادیو اكتیو و اشعه
ـ مصرف دخانیات
ـ مصرف الكل به مقدار زیاد
ـ تماس ناحیه تناسلی با دماهای بالا
ـ ترمیم فتق
ـ داروهای مورد استفاده در دوران زخمها یا «پسویازیس»
ـ سابقه‌ی مصرف «دی استیل بسترول» توسط مادر در حین بارداری و سابقه ابتلا به اوریون حین بلوغ
ـ دیابت

اسپرم غیر طبیعی
 

همه مردها اسپرم غیر طبیعی دارند كه تا درصدی، قابل قبول است. اسپرم غیر طبیعی ممكن است دو سر داشته باشد یا اصلاً دم نداشته باشد.
اگر اسپرم های غیر طبیعی در منی مرد خیلی بالا باشد، می تواند اثر منفی روی باروری داشته باشد. بعی از متخصصین عقیده دارند كه اسپرم های غیر طبیعی در عبور از لوله های فالوپ و نیز سوراخ كردن دیواره‌ی تخمك دچار مشكل می شوند. تعداد زیاد اسپرم ها می توانند احتمال باروری را افزایش دهد و نرمال بودن آنها نیز نقش حیاتی در باروری دارد. نتیجه یك تحقیق نشان داده است كه مردان با تعداد كم اسپرم ها همچنان می توانند بارور باشند، به شرط این كه درصد اسپرم های طبیعی در آنها بالا باشد.

علل نازایی مردانه
 

این اختلالات می تواند به علل مختلف ایجاد شود. نظیر بیماری های عفونی یا التهابی مثل اوریون، اختلالات هورمونی، اختلالات ایمونولوژی، فاكتورهای محیطی و شیوه زندگی و بیماری ژنتیكی.
ـ بیماری های سیستیك فیبروزس: نوعی بیماری ارثی است كه در آن تعداد اسپرم ها بسیار كم بوده و گاهی با عدم تشكیل لوله‌های منفی همراه است.

واریكوسل
 

واریكوسل عبارت است از گشاد شدن سیاهرگ های اطراف بیضه.
این عارضه مشكلی برای باروری مردان ایجاد نمی كند، اما می تواند از طریق افزایش دمای بیضه تولید اسپرم‌ها آسیب وارد كند. به همین دلیل بستن این سیاهرگ‌ها (جراحی واریكوسل) در بعضی مردان مبتلا، مشكل باروری را اصلاح كرده و در بعضی دیگر تأثیر ندارد. متأسفانه پزشكان نمی توانند پیش بینی كنند كه درمان واریكوسل مفید است و در چه كسانی تأثیری ندارد. 

انسداد
 

انسداد (گرفتگی) در بخشی از دستگاه تناسلی مردان، می تواند از طریق بستن مسیر خروج اسپرم و جلوگیری از انزال (خارج شدن منی) روی باروری مرد اثر منفی بگذارد. این انسداد‌ها می توانند در اثر ضایعات ناشی از عفونت هایی مثل مایكوپلاسما یا اورئاپلاسما و نیز جراحی های قبلی ایجاد شوند. یك ضایعه شدید ناشی از لگد زدن محكم به كشاله‌ی ران در بعضی ورزش‌ها، حتی می تواند تولید اسپرم را در بیضه ها متوقف كند.

بیضه نزول كرده
 

این عارضه عبارت است از عدم نزول بیضه از داخل حفره ی شكم به داخل كیسه ی بیضه در طی تكامل جنین در رحم مادر. در اطفال مبتلا به این بیماری، از روش جراحی برای وارد كردن بیضه به داخل كیسه های بیضه استفاده می شود. در صورت تشخیص دیر هنگام و در نتیجه عمل جراحی دیرهنگام، این مشكل می تواند اثر منفی بر باروری مرد داشته باشد.

چاقی
 

محققان در تحقیقات اخیر نشان دادند میان چاقی و نازایی در مردان ارتباط وجود دارد. این دانشمندان با مطالعه به روی دو هزار و 111 زوج در كارولینای شمالی كه عمدتاً مردان مزرعه‌دار بودند و شاخص توده بدنی آنها سه واحد بیش از حد طبیعی بود، دریافتند با وجود انجام روابط زناشویی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، این مردان ده درصد بیشتر از سایر مردان مبتلا به ناباروری بودند. به گفته‌ی این دانشمندان مردان چاق معمولاً روابط زناشویی كمتری دارند كه این موضوع تأثیر زیادی بر باروری آنها دارد.

وجود التهاب در بدن مردان
 

محققان یك ذره غیر معمولی با نام عامل بازدارنده «ماكروفاژ» در نمونه های به دست 
آمده از اسپرم مردان عقیم تشخیص دادند. التهاب هنگامی به وجود می آید كه بدن در معرض عفونت هایی مانند عفونت خون، اختلالات مربوط به ایمنی بدن و بیماری های مزمن همچون دیابت و بیماری های قلبی قرار گیرد. این عامل تحت این شرایط ظاهر شده و با بعضی از ضایعه های بافتی در ارتباط است. محققان پس از بررسی به این نتیجه رسیدند كه در مردانی كه با مشكل باروری، سطح If در آنها خیلی بالا و یا خیلی پایین است. سطوح مناسب و مطلوب MIF به بالغ شدن اسپرم ها كمك می كند.

دیابت
 

ابتلا به دیابت باعث تخریب شصت درصدی DNA مردان می شود كه منجر به ناباروری آنها خواهد شد. براساس تحقیقات با افزایش قند خون و اضافه وزن میزان تخریب DNA آنها بیشتر می شود.

بیماری های دیگر
 

دیابت شیرین و دیگر اختلالات غدد درون ریز، بیماری های غده تیروئید و دیابت بی‌مزه می تواند در كنترل هورمونی تولید اسپرم مداخله كنند. غفونت های پروستات و اپی دیدم (ساختما لوله‌یی شكل كه روی نوك هر بیضه در قسمت بالای آن قرار گرفته است) می توانند باعث مداخله در تولید اسپرم یا انسداد مجرای خروج آن شوند. عفونت های دیگر مثل اركیت (ورم بیضه) ناشی از اوریون نیز می توانند باعث ناباروری همیشگی شوند.
ـ كم خونی سلول داسی شكل، اختلالات ساختاری دستگاه تناسلی، بیماری های كبدی وكلیوی، دریافت داروهای ضد تشنج و همچنین آلودگی هوا و میزان سرب موجود در هوا ایجاد ناباروری در مردان مؤثر است.

علل نازایی مردانه چگونه قابل تشخیص است؟
 

علاوه بر اخذ شرح كامل از فرد، خانواده و انجام معاینات كامل جهت تشخیص علت نازایی در مردان باید آزمایشات خاصی را انجام داد كه موارد زیر را شامل می شود:
ـ آزمایش منی جداگانه: حداقل دو نمونه در دو نوبت مختلف زمانی مختلف باید گرفته شود و از لحاظ فاکتورهای گوناگون مورد بررسی قرار گیرد كه این نوع فاكتورها شامل حجم منی، قوام، تعداد اسپرم‌ها و شكل و حركت آنهاست.
ـ سونوگرافی: جهت تعیین واریكوسل و سایر عوارض ساختمانی بیضه
ـ سایر آزمایش‌ها: از این آزمایشات جهت تعیین علت اختلالات اسپرم ها یا بیماری های سیستم تناسلی مردانه استفاده می شود.

درمان نازایی مردان
 

انتخاب روش درمانی توسط پزشك براساس سن بیمار، سلامت عمومی و سابقه پزشكی او، وسعت بیماری، قابلیت تحمل فرد در برابر داروها، روش های درمانی و جراحی مختلف، نحوه انتظار از دوره‌ بیماری و ارجحیت خود بیمار بستگی دارد. در حال حاضر روش های درمانی بسیار زیادی وجود دارد كه میتوان به روش های آزمایشگاهی و استفاده از داروهای خاص و 
روش های جراحی مخصوص جهت برطرف كردن بیماری زمینه‌یی اشاره كرد.
منبع: 7 روز زندگی(119)


برچسب ها: فاكتورهای مؤثر در عقیم شدن مردان ، عقیم شدن ، نشانه های عقیم بودن ،
آخرین ویرایش: - -

سه شنبه 24 مرداد 1396 11:17
Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article
seem to be running off the screen in Opera. I'm not sure if this is a formatting issue or something
to do with browser compatibility but I thought I'd post to let you know.

The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر