تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - مقاله مفید بورس

مقاله مفید بورس

نویسنده : MohoMo دوشنبه 23 دی 1392 01:31  •    ارسال شده در: بورس و اوراق بهادار

به نقل از حاج احمد از سایتhttp://sahamdary.frm.ir/ نظم، مهارت های ذهنی و روانشناسی معاملات
آیا می خواهید از ویژگی هایی که شما را به یک معامله‌گر ماهر بدل می سازند، آگاه شوید؟ یا هنوز تلاش می کنید که تنها از معاملاتتان سود به دست بیاورید؟ معامله آنقدر که افراد تصور می کنند کار آسانی نیست، اما واقعاً چرا از میان افرادی که وارد بازار معاملاتی می شوند، 90 درصد شکست می خورند؟

من بیش از دو دهه است که معامله می کنم و در این زمان به آموزش معامله هم مشغول بوده ام و همچنین با بسیاری از معامله‌گران مصاحبه کرده ام، بسیاری از معامله گرانی که من با آن ها آشنا شدم، بعد از سال‌ها کار تنها به فکر کسب سود از معاملاتشان هستند و تلاش می کنند که میزان سرمایه ای که در حساب معاملاتی شان دارند را افزایش دهند. 

بسیاری از معامله گران این امر را درک نمی کنند که موفقیت معاملاتی از ایمان و اعتماد به خودشان به دست می آید. این یک نوع نگرش است. من فکر می کنم که فردی برنده هستم. معامله می کنم که موفق شوم، نه اینکه ضرر کنم. حقیقت این است که معامله، همانطور که همه شما می دانید، نوعی بازی است که مجموع آن صفر است. شما یا برنده هستید یا بازنده. چرا معامله گری اجازه می دهد که ضررهایش بیشتر و بیشتر شوند؟ چرا معامله گری که در معامله ای به سود می رسد اجازه نمی دهد که این معامله ادامه پیدا کند؟ چرا اشتباه می کنید و چرا اشتباهاتتان را تصحیح نمی کنید؟ جواب همه این پرسش ها به طرز فکر و درون شما بر می گردد. این امر مربوط به روانشناسی معامله است نه دانش فنی معامله‌گر. همه افرادی که برای معاملات برنامه ریزی می کنند، باید در اولین قدم خودشان را به خوبی بشناسند. شاید این گفته احمقانه به نظر برسد، اما من دیده ام که 95 درصد از معامله گران در زمان برنامه ریزی برای معاملات این بخش مهم را در نظر نمی گیرند. 

سوالی که مطرح می شود این است که «چرا افراد کمی در این بازار می برند و افراد زیادی شکست می خورند؟»

بهتر است اول وضعیت را بررسی کنیم. همه معامله گران ابزار کم و بیش مشابهی، تحقیقات مشابهی، نمودارهای مشابهی، نرخ های مشابهی، روش‌های معاملاتی مشابهی و ... در دست دارند. خوب، پس چرا زمانی که همه به مجموع مشابهی برای معاملات دسترسی دارند، تنها تعداد کمی از آن ها می توانند در طولانی مدت سود کسب کنند؟

خوب، واضح است که تنها چیزی که در این مجموعه متغیر است شخص است، یعنی خود شما!

اگر کسی از من بخواهد که سه ویژگی ذهنی/احساسی مهمی که اکثر معامله گران موفق فارکس از آن برخوردارند را نام ببرم. من این موارد را ذکر می کنم:

نظم و علاقه 

اعتماد به نفس و شجاعت 

صبر و پشتکار

ممکن است معامله گری یک روش و یک سیستم عالی معاملاتی در اختیار داشته باشد، اما از نظر ذهنی فرد ضعیفی باشد و چنین شخصی بی شک بازنده خواهد بود. این در حالی است که اگر شخصی نظم لازم را داشته باشد و از مهارت‌های ذهنی و روانی خوبی برخوردار باشد، حتی با یک سیستم متوسط هم می تواند معامله‌گر موفقی باشد. من به تازگی با معامله گری مصاحبه کردم که هیچ چیز در باره نوسانگر ها یا RIS ها یا موج الیوت نمی دانست. او از یک سیستم معاملاتی بسیار ساده بر مبنای شکست مثلث‌ها و خطوط روند استفاده می کرد، این همه چیزی بود که در اختیار داشت و با همین سیستم بیش از 700 پیپ سود از معامله فارکس به دست آورده بود.

او سیستمی ساده، مجموعه ای از قوانین و مجموعه‌ای از اهداف واقعی و قابل دستیابی در اختیار داشت و تنها کاری که می کرد پیروی از این قوانین بود! (نه استفاده از علمی پیچیده و پیشرفته!) به تازگی معامله گری به من گفت: «من بهترین کتاب های نوشته الدر، مارک داگلاس، تونی ترنر، مجموعه کندل استیک های نیسون، ادوین لفور و ... را خوانده ام. اما تازه بعد از خواندن همه آن ها به این نتیجه رسیده ام که "راز" معامله موفق این است که هیچ رازی وجود ندارد! حالا دیگر سیستمی از بهترین استراتژی هایی که با وضعیت روانی و ذهنی من سازگار است طراحی کرده ام و از همه مهم‌تر اکنون یک برنامه معاملاتی دقیق دارم.» 
نظم و علاقه

نظم – اکثر معامله گران در روند کاری خود تابع نظم نیستند، و اگر اینطور بود شکست نمی خوردند. این معامله گران شکست خورده در واقع حتی از شنیدن کلمه نظم متنفرند! همانطور که جک شوگر در کتاب خود با عنوان "جادوگران بازار جدید" نوشته است: «نظم احتمالاً کلمه ای است که بیش از هر کلمه دیگر در سخنان معامله گران باتجربه ای که با آن ها مصاحبه کرده ام، شنیده ام. بسیاری از اوقات آن ها با لحنی پوزش طلبانه از این امر حرف می زنند و برای مثال می گویند: می دانم که شما هزاران بار این حرف را شنیده اید، اما باور کنید که نظم واقعاً اهمیت زیادی دارد.»

نظم به شما اجازه می دهد که کارها (معاملات) مفید بیشتری انجام دهید و بر طبق برنامه تان کار (معامله) کنید. نظم – عادت به فرمانبرداری – کلید موفقیت است که در نهایت به یک عادت بدل می شود، برای مثال شما عادت می کنید که برنامه معاملاتی داشته باشید و عادت می کنید که از برنامه معاملاتی تان پیروی کنید. در این شرایط است که می توانید از این قانون طلایی پیروی کنید که هیچ سیگنالی وجود ندارد، هیچ معامله ای در کار نیست.

علاقه – بسیاری از ما یک سوم عمرمان را صرف کار می کنیم، بنابراین حق داریم که از کاری که انجام می دهیم احساس رضایت داشته باشیم و زمانی این احساس رضایت به وجود می آید که ما کارمان را دوست داشته باشیم. در واقع پولی که از کار به دست می آوریم، محصول دست دوم موفقیتمان در کارهایی است که دوستشان داریم. 

چطور می شود که در کاری موفق باشید، به دنبال مهارت های معاملاتی مفید بروید، از خدمات یک معلم خوب استفاده کنید، بالا و پایین های بازار را دنبال کنید .... و ندانید که چرا دارید این کار را می کنید؟ مایکل جوردن – ستاره بسکتبال آمریکا – روزی گفت: «اگر عاشق بازی باشید، استعدادتان خودش را نشان می دهد.» آیا امکان دارد که معامله کردن را دوست نداشته باشید، ولی در این کار موفق شوید. 

در نهایت باید در زمینه این جفت مهارت روانی (نظم / علاقه) گفت: شما باید منظم باشید و با بازار ارتباط احساسی داشته باشید.

اعتماد به نفس و شجاعت:

یکی از ویژگی های اساسی معامله گران موفق این است که این افراد خودشان را باور دارند. آنان از نظر ذهنی از اعتماد به نفس و شهامت لازم برای دنبال کردن برنامه هایشان، کنار نگذاشتن قوانین، عمل کردن بر خلاف روش دیگران و مشاهده نتیجه (دیدن تصویر کلی)، برخوردارند.

فعالیت هایی مانند معامله، شناخت از وضعیت و شناخت رقبا برای شما کافی نیست، شما باید خودتان را بشناسید. به عبارت دیگر، شما باید در برنامه معاملاتی تان بخشی را به خودتان – به ارزیابی شخصیتتان – اختصاص دهید. 

در اولین روزهایی که اقدام به معامله کرده بودم، با موقعیت های فراوانی روبه رو می شدم که دقیقاً می دانستم که نرخ به کدام سمت خواهد رفت و یک برنامه معاملاتی هم داشتم، اما نمی توانستم برنامه ام را دنبال کنم. بی شک حرص، ترس و دیگر موانع احساسی راه من را سد می کردند. اگر اجازه بدهید که چنین وضعیتی برایتان اتفاق بیفتد، همه دانش، برنامه ریزی و اطلاعاتی که دارید بی فایده می شود. 

به عبارت دیگر اگر اعتماد به نفس نداشته باشید، فرقی نمی کند که چقدر درباره بازار آگاهی داشته باشید، در این شرایط تنها کاری که انجام می دهید کسب تجربه های مکرری از شکست و نگرانی و پریشانی است. 

چطور می توانید اعتماد به نفس داشته باشید؟ باید تا جای ممکن بیاموزید، منظم بودن را تمرین کنید، و شخصیتتان را رشد دهید. هر چه بیشتر درباره بازار بدانید، هر چه بیشتر روش معاملاتی و بازار و از همه مهم تر خودتان را بشناسید،... معامله گر ماهرتر و موفق تری خواهید بود. هر چه ماهر تر شوید، ترس شما کمتر می شود. مهارت همان عدم وجود ترس است. زمانی که اعتماد به نفس پیدا کنید، برنده اید.

صبر و پشتکار

در این عصر و دوران خشنودی های لحظه ای، مردم به دنبال هیجانات و لذت های بی خطر، پول زیاد بدون تلاش، غذای زیاد بدون خطر چاقی و البته معامله موفق بدون کار و تمرین زیاد هستند.

بازار بهتر از من و شما شرایط را می داند بنابراین برای انجام یک معامله عجله نکنید، شما باید صبور باشید و برای دیدن یک سیگنال درست صبر کنید – قانون طلایی این است زمانی که سیگنالی وجود ندارد، معامله ای در کار نیست. 

یک معامله گر موفق این امر را درک می کند که می تواند از صبر کردن به نتیجه برسد. همه معامله گران موفق از استعداد "صبر کردن و نگاه کردن" برخوردارند و صبر می کنند تا وضعیت معاملاتی به آن ها فرمان دهد که وارد بازار شوند. معامله گران محتاط بازار فارکس با کمک موارد زیر در بازار صبر پیشه می کنند:

گوش دادن به بازار - بازار به طور مداوم اطلاعات معاملاتی با ارزشی را ارایه می کند و شما باید در یک وضعیت ذهنی قرار بگیرید که بتوانید ببینید که با توجه به فعالیت بازار و سیگنال‌هایی که سیستم معاملاتی تان به شما نشان می دهند، کجا باید واقعاً دستورات معاملاتی خود را اجرا کنید. زمان هایی که فکر می کنید بهتر از بازار از وضعیت آگاه هستید و به آنچه که بازار به شما می گوید گوش نمی دهید، قضاوتتان ضعیف می شود و در این زمان است که شما منطقتان را کنار می گذارید و این ترس یا امید است که بر شما چیره می شود.

کنار نشستن در زمان تشکیل یک روند - شاید این عبارت به گوش شما هم رسیده است که نشستن رو به روی مونیتور در طول یک روز معاملاتی مثل این است که پای میز قمار بنشینید و تلاش کنید که دست به قمار نزنید. معامله گران موفق در بازار یاد گرفته اند که نمی توانند بر خلاف روندهای بزرگ نرخ یک جفت ارز اقدام به معامله کنند. نباید اجازه دهید که بی صبری وادارتان کند که بر خلاف یک روند معامله کنید. 

صبوری تنها برای اجرای معامله درست به کار نمی آید. این ویژگی زمانی که شما معامله ای را آغاز کرده اید نیز نقش مهمی دارد. شما باید بدانید که چطور تا وقتی که زمان بستن معامله فرا نرسیده است، صبر کنید. اگر یک معامله موفق را خیلی زود ببندید، نمی توانید میزان پولی که در حسابتان است را به حد دلخواه افزایش دهید. در نتیجه در این هنگام است که فاکتور ذهنی ماندگاری و ثبات وارد عمل می شود. ممکن است شما صبر کنید تا سیگنال های معاملاتی خوبی به وجود بیایند و بعد وارد بازار شوید، اما اگر به دقت مسائل بازار را زیر نظر نگیرید و با پشتکار قوانین خرج را دنبال نکنید، نمی توانید در طولانی مدت جلو ضررهایتان را بگیرید.

«با معاملات موفق صبور باشید، با معاملات ناموفق کاملاً بی صبر باشید. به یاد داشته باشید که حتی اگر 30 درصد موارد معاملاتتان درست باشد، می توانید سود خوبی از معامله / سرمایه گذاری هایتان به دست بیاورید، اگر میزان ضررهایتان کم و میزان سودهایتان زیاد باشد.»

موفقیت در معامله به یادگیری تحلیل های تکنیکال پایه، تکنیک های معاملاتی، عادات خوب در زمینه مدیریت پول و نحوه کنترل ذهنتان وابسته است. این یادگیری، مراحل مختلفی دارد. با یادگیری این موارد می توانید به معامله‌گری حرفه ای بدل شوید. بعد یک جنبه دیگر وارد عمل می شود، آموزش شخصی و ادامه یادگیری به منظور غلبه بر موانعی که موجب می شود معامله گر به قله ترقی برسد و در طول دوران کاری خود در همین سطح باقی بماند. 

آیا واقعاً به یک معلم یا مربی نیاز دارید؟ بهترین بازیگران گلف جهان فکر می کنند که به مربی نیاز دارند! برای مثال تایگر وودز بیش از 1 میلیون دلار در هر سال برای داشتن مربی هزینه می کند. البته او در هر سال در حدود 50 میلیون دلار درآمد دارد. حتی بهترین ورزشکاران جهان نیز از وجود مربی استفاده می کنند تا بتوانند کار خود را بهتر کنند. شما به این دلیل هزینه مربی می پردازید که بتوانید مسیری که همه معامله گران برای یادگیری طی می کنند را در زمان کوتاه تری پشت سر بگذارید و در عین حال سطح موفقیت خود را بالاتر ببرید. به یاد داشته باشید که اگر شما یک معامله گر حرفه ای هستید و یا می خواهید چنین معامله گری باشید، در حقیقت دارید نوعی تجارت انجام می دهید و باید برای بهبود کارتان هزینه کنید. 

معامله گران امروزی از این نظر خوش شانس هستند و تسهیلات و منابع فراوانی در دسترس آن ها است. وقتی من کار معاملاتی ام را در دو دهه پیش آغاز کردم، منابعی که برای معامله گران خرد وجود داشت بسیار ناچیز بود، تعداد معلم ها و مربی های معاملاتی بسیار کم بود، اینترنت و نشریات و رسانه های تخصصی در این زمینه وجود نداشت و در حقیقت معامله گر واقعاً تنها بود. 

من به دنبال خدماتی بودم که یک مربی می توانست به من ارایه کند. مربی من بیش از هر چیز بر روانشناسی تاکید داشت، زمینه ای که من در تمام آن سال ها فراموش کرده بودم. از آن زمان به بعد زندگی من به عنوان یک معامله گر به کلی تغییر کرد و من دیگر در وضعیت سابق قرار نگرفتم. معامله کردن به کار آسانی برای من بدل شد و من توانستم به راحتی سد ها را پشت سر بگذارم. 

همانطور که قبلاً گفتم در نظر نگرفتن روند بازار، شما را به خطر می اندازد. اما حالا می خواهم این را هم اضافه کنم که توجه نداشتن به روانشناسی معاملات، موجب عدم موفقیت شما در بازار می شود. 

«شکست این است که کسی از افت و خیزهای خود درس نگیرد، اگر بتوانید از تجارب خود استفاده کنید، بدانید که در مسیر موفقیت گام برمی دارید.»


برچسب ها: بورس ، دانلود Bitten 2014 ، دانلود سریال Bitten 2014 با لینک مستقیم ، دانلود فصل اول سریال Bitten 2014 ، خلاصه داستان دانلود فیلم The Game Plan دوبله فارسی ، دانلود دانلود فیلم The Game Plan دوبله فارسی ، دانلود فیلم دانلود فیلم The Game Plan دوبله فارسی دوبله فارسی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 23 دی 1392 01:33

جمعه 17 خرداد 1398 17:42

I like the valuable information you provide in your articles. I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I'll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!
سه شنبه 24 مرداد 1396 13:17
Thanks for finally writing about >اللهم عجل لولیک
الفرج و سهل مخرجه - مقاله مفید
بورس <Liked it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر