تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - یافتن سود در سهام بحرانی

یافتن سود در سهام بحرانی

نویسنده : MohoMo دوشنبه 23 دی 1392 01:36  •    ارسال شده در: بورس و اوراق بهادار

سرمایه‌گذارانی که خلاف جهت بازار حرکت می کنند به شما خواهند گفت كه بیشترین سود با خرید سهام چوب حراج زده كه عاقبت تغییر وضعیت می‌دهند حاصل می‌شود، ولی سرمایه‌گذاری در شركتهایی كه كاهش قیمت سهام را تجربه كرده اند بی ثبات و پر ریسك است و به هر حال اغلب شركتهایی كه با مشكلات مواجه شده و زمین می‌خورند دوباره هرگز به جایگاه قبلی باز نمی‌گردند.
براستی كه تشخیص درست و سرمایه‌گذاری در یك شركت آشفته با توان اصلاح خود، سودآور است.
زنجیره هتلهای هیلتون (HLT) را درنظر بگیرید، در اواخر سال 2001 ترس از تروریزم بطور کلی تأثیر منفی،مخرب و زیان آوری را بر صنعت توریسم داشت و ارزش سهام (HLT) کاهش یافت ،ولی ثابت شد كه آن دوره زمان بسیار مطلوبی جهت خریداری سهام هیلتون بوده است . در مدت یكسال مدیریت هیلتون ، شركت را متحول نمود در بین فواصل زمانی اواخر سال 2001 تا 2004 سهام هیلتون بازده 250% به سرمایه گذاران ارائه كرد.
در 31 دسامبر 2001 قیمت هیلیون تنها در 92/10 دلار بسته شد و سه سال بعد در 31 دسامبر 2004، سهام هیلیتون به 76/22 دلار خرید و فروش ‌شد.

با این همه ، شركتهای بحرانی می توانند برای سرمایه‌گذاران مشكل ساز شوند ؛ همان ترس از تروریسم كه هیلتون را زمین زد بر شركت هواپیمایی متحده (UAC) نیز همین تأثیر را داشت،‌ ولی شركت هواپیمایی قادر به تغییر وضعیت خود نبود و UAC در سال 2002 اعلام ورشكستگی نمودو سهامدارانش با سهام بی ارزشی باقی ماندند. در حالیكه خرید و فروش سهام در بازارهای خارج از بورس ادامه داشت لیكن ارزش آن به شدت كاهش یافت.
سرمایه‌گذاری در شركتهایی كه در وضعیت بحرانی بسر می‌برند نیازمند تحلیل محتاطانه و دقیق جهت تشخیص سهامی است كه افزایش قیمت خواهند یافت و تمیز آنها از آنهائیكه هرگز از كف قیمت حركت نخواهند كرد.
در اینجا به خط مشی‌هایی جهت تشخیص سهامی كه موقتاً‌ در وضعیت بحرانی هستند از سهامی كه بطور دائم در قعر قرار می گیرند ، اشاره می‌كنیم.

تشخیص بیماری
بهنگام تحلیل شركتهایی كه فرو ریختن قیمت سهام خود را مشاهده نموده‌اند، ابتدا به تعیین مشكلاتی كه شركت با آنها مواجه است بپردازید، بطور معمول مشكلات از دو منبع به شرح زیر سرچشمه می‌گیرند:
1- ضعف در عملكرد عملیاتی ، كه منتج به كاهش درآمد یا جریان نقد می‌شود.‌بهنگام ارزیابی و تشخیص نتایج عملیاتی ،‌ به صورتحساب سود و زیان و صورتحساب گردش وجوه نقد شركت مراجعه نمایید. درآمدها ، ‌درآمد عملیاتی و جریان نقد عملیاتی كه هر فصل به فصل ( دوره به دوره) كاهش می‌یابند دلیل محكمی بر تضعیف عملیات می‌باشد .
2- وضعیت مالی بحرانی ، در نتیجه بدهی بیش از اندازه می‌توانید با مراجعه به سوابق در ترازنامه از سطح بدهی یا اهرم یك شركت مطلع شوید ، هر چند افزایش سطح بدهی به ندرت علامت مطمئنی می باشد .نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام یکی از واضح ترین تصویرهای اهرم یک شرکت را ارایه می دهد.
فرمول بدهی به حقوق صاحبان سهام به طور ساده از فرمول زیر بدست می آید :
حقوق ساحبان سهام/كل بدهیها = بدهی- به - حقوق صاحبان سهام
نسبت بالای بدهی به حقوق صاحبان سهام برای سهامداران به معنای ریسک بیشتر است 
ممكن است یك شركت در وضعیت بحرانی ترازنامه منطقی و محكمی را دارا باشد در حالیكه نتایج عملیات آن انحطاط جدی را نشان دهد .
وضعیت هیلتون اینگونه بود ، در حالیكه سطح بدهی به حقوق صاحبان سهام شرکت برای هتلداران در حدود معمول خود باقی ماند درآمدهای آن در پی چند دوره بعد از 11 سپتامبر 2001 كاهش یافت.
درآمد/ زیان سالیانه بابت هر سهم در HLT وUAL 

در مقابل ، UAL تركیبی از عملكرد ضعیف عملیاتی و بدهی زیاد را تحمل نمود . در اواخر سال 2002 UAL 700ملیون دلار بدهی بلند مدت و حسابهای پرداختنی معادل 4 میلیارد دلار داشت . در این سال 3/1 میلیارد دلار از وجوه نقد و وجوه معادل نقد شرکت صرف پرداخت هزینه های مالی و حساب های پرداختنی گردید . 
ادامه عملكرد ضعیف عملیاتی آن در نتیجه روند نزولی پس از 11 سپتامبر 2001 به معنای درآمد پائین‌تر و ناتوانی در تأمین مالی از طریق تسهیلات بود .
بهبودی بیماری در اثر پیش بینی جریان قرض
هنگامی كه مشكل تشخیص داده می‌شود ، در این صورت شما می خواهید بدانید كه آیا شركت از امكانات كافی جهت برطرف كردن آن برخوردار است یا نه . آیا شركت بنیه مالی کافی جهت حفظ خود تا زمانیكه بتواند وضعیت خود را تغییر دهد دارد یا خیر.
آنچه تجربه هیلتون نشان‌می دهد، عملكرد عملیاتی ضعیف درمان پذیر و قابل معالجه است، بشرط آنكه شركت دارای نقدینگی و دارائیهای كافی در ترازنامه باشد تا در مدتی كه تغییر وضعیت می دهد از آنها بهره‌گیرد.
با مراجعه به ترازنامه سه ماهه چهارم سال 2001 هیلتون در می یابیم ، وجه نقد شركت 35 میلیون دلار بوده كه زمان و امكان انعطاف پذیری كافی را در اختیار مدیریت قرار داده تا از بحران موجود در صنعت نجات یافته و تجارت را مجدداً سازماندهی كنند .
در آن زمان هیلتون از مالكیت املاك با ارزشی سود می‌برد كه مانند یك صفحه در برابر فشارهای جریان نقد حاصل ازکاهش ناگهانی درآمد عمل کرد . هرچند شما دارایی تحت عنوان نام تجاری بر روی ترازنامه نخواهید یافت ولی نام تجارتی هیلتون به آن برتری رقابتی داده است . فروش بعضی از املاك شركت كه سودآوری كمتری داشته‌اند هم مقداری جریان نقد جهت دسترسی به اهداف فراهم آورد . یك ترازنامه ضعیف نیز قابل علاج است، در صورتیكه داد و ستد شركت هنوز دوام داشته باشد .
شركتهای بحران زده با هسته تجاری قوی معمولاً همیشه با استفاده از جریا ن نقد از عملیاتی كه جهت بازپرداخت بدهی ها انجام می‌شود بازسازی می‌شوند ، ولی اگر شركتی همانند UAL هم از عملكرد ضعیف عملیات و هم از یك ترازنامه سست رنج ببرد بسیار بعید است كه تغییر وضعیت دهد.
شركت نه تنها درگیر ركود در ترافیك مسافرت هوایی در پس از 11 سپتامبر 2001 بود ، بلكه با کاهش سرعت رشد اقتصاد داخلی و همزمان افزایش هزینه‌ها و افزایش رقابت نیز مواجه بود . با مشاهده صورتحساب‌های سود و زیان (UAL) بعد از سال 2000، شما متوجه كاهش درآمد‌ها و در مقابل رشته‌ای از زیانهای رو به افزایش خواهید شد . ترازنامهUAL در همین دوره به اوج قله از نظر بدهی ها می رسد.
NAV)(1) خود خرید و فروش می‌شوند .قیمت ارزش دفتری ، یكی از ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روشهای قیمتگذاری سهامی كه كاهش ارزش سهم خود را مشاهده کردهاند را ارائه می‌هد.

در باب قیمت
به هنگام تفكردر مورد سرمایه‌گذاری در سهام چوب حراج زده شده ، ارزشگذاری و قیمت گذاری ضروری است . فراموش نشود كه احتمال دارد تغییر وضعیت هرگز اتفاق نیفتد. در نتیجه همیشه بهترین كار شناسایی سهامی است كه به حد كافی پایین‌تر از ارزش دارائیهای خالص ( 

بدهیها بعنوان درصدی از دارائیها در UAL

سال های بعد از 11 سپتامر2001
ارزش دفتری یا NAV حقیقتا آنچه را که سهامداران در صورت انحلال شرکتدریافت خواهند کرد، نشان می دهد . وقتی سهام در قیمتی پائین تر از ارزش دفتری معامله می‌شوند ، در این حالت بازار به این مطلب اشاره می‌كند كه فروش شرکت پس از تجزیه و خرد كردن آن ارزش بیشتری دارد . در نیتجه خرید یك سهم بحرانی در قیمت پایین‌تر از ارزش دفتری ریسك و خطر سرمایه‌گذاری را به حداقل می‌رساند. فرمول محاسبه ارزش دفتری عبارت است از:
بدهیها – دارائیها = ارزش دفتری
Book Value = Assets - Liabilities
ورشكستگی، برحذر باش
به عنوان یك قانون كلی ، می‌بایست از شركتهایی كه در پروسه اعلام ورشكستگی یا مراحل اجرایی آن به سر می‌برند برحذر بود ، پروسه ورشكستگی ممكن است بسیار پیچیده باشد ، اگر شما یك سهامدار هستید، آنچه باید بدانید انصافاً ساده است هنگامی که داراییهای یک شرکتتقسیم می شوند سهامداران عادی در انتهای لیست بستانکاران قرار می گیرند .
مطمئناً یك شركت می تواند پس از ورشکستگی به عنوان شرکت قوی‌تر و سود آورترپدیدار گردد ولی شرکت جدید سهام جدید نیز منتشر خواهد كرد ، در نتیجه سهامی كه قبل از خروج شركت از ورشكستگی خریداری شده ارزشی نخواهند داشت و علاوه بر این جریان اطلاعات‌ منتشره از شركتهایی كه در پروسه اعلام ورشكستگی قرار دارند می تواندبسیار غیر قابل اعتماد باشند . 

نتیجه‌گیری

هرچند روشهایی جهت تشخیص و تمیز دادن شرکتهایی كه قادر به تغییر و ایجاد بهبود در وضعیت خود هستند با شرکتهایی كه محكوم به نابودی اند وجود دارد اما شما هرگز نمی توانیداز بهبود وضعیت یک سهم بحرانی مطمئن باشید. بهنگام تحلیل سهام بحرانی سرمایه‌گذاران بایستی از شركتهایی كه دارای عملكرد عملیات و ترازنامه ضعیفی هستند دوری كنند.


برچسب ها: یافتن سود در سهام بحرانی ،
آخرین ویرایش: - -

جمعه 17 خرداد 1398 17:42

Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person's website link on your page at suitable place and other person will also do similar in support of you.
شنبه 18 شهریور 1396 10:06
Awesome article.
سه شنبه 24 مرداد 1396 13:20
Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر