تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - نسبت قیمت به درآمد (P/E)

نسبت قیمت به درآمد (P/E)

نویسنده : MohoMo دوشنبه 23 دی 1392 00:37  •    ارسال شده در: بورس و اوراق بهادار

ممكن است واژه نسبت قیمت به درآمدها P/E [1] را شنیده باشید، نسبت قیمت به درآمد یكی از رایج‌ ترین و قدیمی‌ترین شاخصهای ارزش گذاری سهام می‌باشد . علیرغم سادگی در محاسبه ، تفسیر صحیح آن سخت است .
در برخی شرایط از توان اطلاع رسانی بسیار بالایی برخوردار است در حالیكه در شرایط دیگر تقریباً بی معنا است و از اینرو سرمایه‌گذاران اغلب استفاده صحیح و درستی از آن ننموده و بیش از حد لازم به آن اعتماد می كنند . 
در این خود آموز با شاخص نسبت قیمت به درآمد P/E جهت تحلیل اوراق بهادار ، آشنا و درباره نحوه استفاده از آن بحث خواهیم كرد.

نسبت قیمت به درآمد چیست؟

P/E عبارت است از نسبت قیمت هر سهم به درآمد حاصل از هر سهم و همانطور كه از تعریف‌اش پیداست برای محاسبه آن ‌بایستی قیمت فعلی سهام شركت مربوطه را بر درآمد هر سهم آن شركت تقسیم كنیم :

(EPS) درآمد هر سهم / (P) قیمت هر سهم در بازار = (P/E) نسبت قیمت به درآمدها

اغلب P/E با استفاده از درآمد هر سهم یا [2] EPS آخرین دوره مالی محاسبه می‌شود كه به آن P/E جاری می گویند. گاهی اوقات مقدار EPS براساس برآورد درآمدهای مورد انتظار دوره مالی آتی جایگزین می گردد كه به آن P/E پیش بینی شده یا آتی نیز می گویند . در نوع سوم كه گاهی دیده می‌شود از EPS محاسباتی براساس دوره سه ماهه استفاده می‌شود. 
تفاوت چندانی در این تقسیم‌بندی وجود ندارد ولی دانستن این مهم لازم است كه در محاسبه اول به سوابق و اطلاعات واقعی گذشته استناد می‌كنیم در حالیكه در دو محاسبه دیگر مبنا برآوردها و پیش بینی های تحلیل‌گر بوده وممکن است کامل و یا دقیق نباشد .
برای محاسبه P/E شركت‌هایی كه سودآور نیستند و متقابلاً دارای EPS منفی هستند در میان كارشناسان اختلاف نظر وجود دارد،‌بعضی معتقدند P/E منفی خواهد بود و بعضی دیگر P/E را صفر می‌دانند ولی اكثراً بر این باورند كه اصلاً در این شرایط P/E وجود نخواهد داشت.
حال آنچه می‌توان از گذشته برداشت نمود این است كه میانگین تاریخی P/E در بازار در حدود 25-15 بوده و به شدّت تحت تأثیر اوضاع اقتصادی نوسان دارد. همچنین در صنایع و شركتهای مختلف P/E متفاوت و متغیر است.

استفاده از نسبت قیمت به درآمد

به طور نظری می‌توان گفت P/E یك سهم بیان می کند سرمایه گذاران تمایل دارند برای هر دلار درآمد شرکت چه میزان بپردازند. و از این رو آنرا ضریب سهم نیز می‌نامند . به تعبیر دیگر 20= P/E بیانگر این مطلب است كه سرمایه گذاران مایلند 20 دلار بابت هریك دلار درآمدی كه شركت ایجاد می‌كند پرداخت نمایند، البته آنچه گفته شد یك مثال بسیار ساده و كلی جهت تشریح P/E بود زیرا در مثال بالا چشم انداز رشد شركت‌ درنظرگرفته نمی‌شود.

افزایش درآمدها

هرچند رقم EPS در P/E براساس درآمد آخرین دوره مالی است لیكن P/E بیش از یك معیار سنجش عملكرد گذشته شركت می‌باشد، بگونه‌ای كه حتی انتظارات بازار از رشد آتی شركت را نیز درنظر می‌گیرد . فراموش نكنیم، قیمت سهام بیانگر این مطلب است كه در آینده شركتها از دید سرمایه‌گذاران دارای چه ارزشی خواهند بود. و در واقع رشد آتی در قیمت سهام منظور می شود.‌ به تعبیر دیگر P/E انعکاس خوش بینی بازار در خصوص چشم انداز رشد شركت است.
اگر شركتی P/E بالاتری نسبت به میانگین صنعت یا بازار داشته باشد این بدان معناست كه بازار توقع افزایش EPS یا درآمدهای شركت مربوطه را طی چند ماه یا چند سال آینده دارد، P/E بالا به این معنی است که شرکت از طریق افزایش قابل توجه درآمدهایش این رتبه بندی را حفظ می کند یا در غیر این صورت قیمت سهام آن كاهش خواهد یافت. به عنوان مثال می‌توان به شركت مایكروسافت اشاره كرد كه در چند سال گذشته با P/E بیش از 100 و با جهش قابل ملاحظه ای رشد داشته وامروز یكی از بزرگترین شركتهای جهان است، ولی از آنجائیكه دیگر همانند قبل قادر به حفظ رشد و افزایش درآمدهایش نبوده در نیتجه در ژانویه 2002 P/E آن به رقم 43 كاهش یافت.
این كاهش در P/E پیش آمد شایع و مرسومی است كه شرکتهای دارای رشد قابل ملاحظه‌ به تثبیت شهرت و اعتبار پرداخته و به سهام Blue Chips تبدیل می شوند . اصطلاح Blue Chips به شرکتهایی اطلاق می شود كه علاقه مند به جلب اعتماد عموم بوده و از ابتدا پایه و اساس خود را درست بنا کرده و پس از رشد چشمگیر درآمدهایشان، روند نزولی را بدنبال كاهش P/E طی می‌كنند .


قیمت سهام در بازار ارزان است یا گران

جهت سنجش قیمت سهام لازم است از نسبت قیمت به درآمدها استفاده شود تا اینكه تنها به قیمت بازار استناد نكنیم.
بعنوان مثال در صورتی كه همه متغیرها برابر باشند سهام 10 دلاری با P/E برابر 75 در واقع بسیار گرانتر است از سهام 100 دلاری با P/E برابر 20 می باشد، البته در این نوع تحلیل محدودیتها و نواقصی نیز وجود دارد بطوری كه نمی‌توان برای تعیین اینكه كدام شركت بهتر ارزش گذاری شده است به مقایسه P/E دو شرکت متفاوت پرداخت .
تعیین بالا یا پایین بودن P/E بدون درنظر گرفتن این دو عامل مهم مشكل است كه عبارتند از:
1- نرخ رشد شركت ـ سرعت رشد شركت در گذشته چگونه بوده و آیا انتظار می‌رود درآینده این نرخ افزایش یابد یا حداقل به همین میزان ادامه یابد. اگر شركتی درگذشته تنها 5% رشد داشته وهمچنان دارای P/E بالایی باشد یعنی نرخ رشد آتی ان P/E را توجیه نكند سهام دارای مازاد قیمت خواهد بود در این صورت می‌بایستی P/E را براساس EPS پیش بینی شده محاسبه كرد.
2- صنعت ـ مقایسه شركتها تنها در صورتی امكان پذیر است كه از یك صنعت باشند. بعنوان مثال شركتهای خدمات عمومی ضرایب کمتری دارند زیرا رشد آنها كم و جزء صنایع با ثبات می باشند . درمقابل صنعت تکنولوژی به عنوان صنعت دائماً‌ در حال تغییر و دارای نرخ رشد بالا شناخته می شود.مقایسه یک شرکت در صنعت تکنولوژی با یک شرکت از صنعت خدمات عمومی بی فایده خواهد بود، در نتیجه تنها بایستی یك شركت با میزان رشد بالا با شركتهای دیگر در همان صنعت یا میانگین رشد صنعت مربوطه مقایسه شود.

مشكلات P/E
تا کنون به این مهم واقف شدیم كه در صورت لحاظ موارد یاد شده ،P/E قادر است ما را در جهت تعیین سهام بیش از ارزش ذاتی و کمتر از ارزش ذاتی یاری دهد ولی باید توجه كرد كه تحلیل P/E تنها در شرایط خاص معتبر بوده و كاستی ها و نواقصی دارد كه ذیلا"‌ اشاره میگردد.

حسابداری
درآمد یكی از اقلام حسابداری است كه اقلام غیر نقد را نیز شامل می‌شود . به علاوه ، خط‌مشی‌های تعیین و تشخیص درآمد با توجه به قوانین حسابداری (GAAP) تهیه و تنظیم می‌شوند كه با گذشت زمان تغییر كرده و در كشورها متفاوت است. نكته قابل توجه این است كه EPS ممكن است با توجه به قوانین حسابداری و روشهای آن و نحوه تنظیم دفاتر تغییر كند كه خود باعث پیچیدگی مسائل می‌شود و نتیجه این است كه ما معمولاً نمی دانیم آیا ارقام مشابه را مقایسه می کنیم یا سیب و پرتقال را مقایسه می کنیم .

تورم
هنگام بالا بودن میزان تورم،‌به دلیل آنکه بهای جایگزینی كالاها و تجهیزات همراه با سطح عمومی قیمتها افزایش می یابد ، هزینه استهلاك و موجودی كالا كمتر قلمداد می گردد. لذا میزان نسبت P/E در زمان نرخ بالای تورم پایین است زیرا بازار متوجه است که در آمدها به طور مصنوعی افزایش یافته است . 
همانند تمام نسبتها ، بررسی P/E در طول زمان جهت تعیین روند مفید است هرچند تورم این کار را سخت میکند زیرا اطلاعات گذشته برای امروز از فایده کمتری برخوردار است . 

تفاسیر زیاد
نسبت P/E پایین لزوماً بدین معنا نیست كه ارزش یك شركت كم برآورد شده با شد بلكه ممكن است نمایانگر باور بازار مبنی بر كاهش ارزش شركت به علت روبروشدن با مشکلات در آینده باشد.
پایین آمدن قیمت سهام معمولاً بی دلیل نیست،‌ به عنوان مثال ممكن است شركتی هشدار داده باشد كه میزان درآمد‌هایش در آینده پائین تر از سطح مورد انتظار خواهد بود. این موضوع تا زمانیکه در آمدها به طور واقعی منتشر نگردد در نسبت P/E جاری منعکس نخواهد شد .

قیمت سهامی كه بالا رود ممكن است برای مدت زیادی بالا بماند . اشتباه معمول میان سرمایه‌گذاران نوآموز بخصوص استفاده از تكنیك فروش استقراضی سهامی است که نسبت قیمت به درآمد بالایی دارند .
فروش استقراضی تكنیكی است كه سرمایه‌گذار بدون آنکه سهام شرکتی را دارا باشد و با استقراض از کارگزار می فروشد و زمانیکه قیمت کاهش یافت ، تعهد خود را ایفاء نموده و سهام را مجددا" باز میگرداند و از کاهش قیمت منتفع می گردد . 

حال:
اولاً ـ اعتقاد بر این است كه سرمایه‌گذاران نوآموز نبایستی از تكنیك فروش استقراضی استفاده كنند. 
دوماً ـ با ارزش گذاری سهام تنها با استفاده از شاخص و مقیاس‌های ساده مانند P/E ، سرمایه‌گذار ممكن است دچار مشكلات فراوانی گردد،اگر چه بالا بودن نسبت قیمت به درآمد به معنای قیمت بیش از ارزش آتی است ولی هیچ تضمینی وجود ندارد كه قیمت به زودی پایین آید . از طرف دیگر ممكن است سالها طول بكشد تا بازار سهامی که قیمتش كمتراز ارزش ذاتی برآورد شده ،درست قیمت گذاری كند.
تحلیل اوراق بهادار نیازمند درك مسائل ژرف تراز چند نسبت ساده است چون نسبت قیمت به درآمد‌ خود قسمتی از معما است یقیقناًٌ همه مسائل از طریق آن قابل رویت نخواهند بود.

نتیجه‌گیری
درباره نسبت قیمت به درآمد چه آموخته‌ایم؟
هرچند نسبت قیمت به درآمد معمولاً اطلاعات زیادی را به ما نمی‌‌دهد ولی برای مقایسه یك شركت با شركتهای دیگر در یك صنعت یا با بازار بطور كلی یا برای مقایسه گذشته با حال همان شركت مفید است.

نكاتی جهت یادآوری
1- نسبت قیمت به درآمد عبارت است از قیمت فعلی سهام یك شركت تقسیم بر درآمد هر سهم آن شرکت .
2- انواع متفاوتی وجود دارد : P/E جاری ، P/E آتی یا میانگین هر دو .
3- میانگین تاریخی نسبت قیمت به درآمد در بازار حدود 25-15 می‌باشد.
4- به طور نظری P/E یك سهم نمایانگر میزان تمایل سرمایه‌گذاران جهت پرداخت در قبال یك دلار از درآمد شركت می‌باشد.
5- تفسیر بهتر برای نسبت قیمت به درآمد : انعکاس خوش بینی بازار در خصوص 
چشم انداز رشد شرکت . 
6- نسبت P/E شاخص مناسبتری از ارزش یک سهم را در مقایسه با استفاده تنها از قیمت بازار ، ارایه میدهد.
7- بطور كلی بدون درنظر گرفتن نرخ رشد وصنعت مربوطه نمی توان اظهار داشت كه P/E بالا یا پایین است.
8- تغییردر قوانین حسابداری و روشهای گوناگون محاسبه EPS تحلیل را مشكل می سازد. 
9- معمولاً نسبت قیمت به درآمد در زمان بالا بودن میزان تورم ، پایین است.
10- توضیحات زیادی را می توان برای چرایی پایین بودن P/E یک شرکت ارایه کرد.
11- اساس تصمیمات خرید و فروش را تنها بر پایه ضریب P/E نگذارید.


برچسب ها: نسبت قیمت به درآمد (P/E) ،
آخرین ویرایش: - -

جمعه 4 اسفند 1396 19:19
سلام! کسی که در گروه مای اسپیس من این وبسایت را با ما به اشتراک گذاشته است، بنابراین من
آمد تا نگاه کند من قطعا این اطلاعات را دوست دارم. من علامت گذاری به عنوان کتاب هستم و این را به طرفداران من پیوند می دهم!
وبلاگ بزرگ و سبک فوق العاده و طراحی.
چهارشنبه 10 آبان 1396 16:55
برای هر بدن چه می شود، اولین بار من یک بازدید سریع از این وبلاگ می باشد؛ این وبلاگ شامل مطالب قابل توجه و واقعی برای حمایت از بازدید کنندگان است.
سه شنبه 24 مرداد 1396 09:38
always i used to read smaller posts that as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this
place.
یکشنبه 4 تیر 1396 21:30
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا واقعا کار درست با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی
که. من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما
خواهد را سادگی به پر همه کسانی
معافیت. اگر شما در واقع که می توانید انجام من می
مطمئنا بود مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 00:13
Wow, that's what I was searching for, what a stuff!
existing here at this web site, thanks admin of this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر