تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - بررسی دلایل شکست معامله*گری و ناکامی سرمایه*گذاری در بازارهای مالی

بررسی دلایل شکست معامله*گری و ناکامی سرمایه*گذاری در بازارهای مالی

نویسنده : MohoMo دوشنبه 23 دی 1392 01:38  •    ارسال شده در: بورس و اوراق بهادار

پیش*گفتار

رشد ارزش بازار سرمایه* ایران و اوج گیری شاخص کل بورس اوراق بهادار در سالهای مختلف بین 1373 تا نیمه دوم سال 1383 ورود سرمایه*ها را به سوی آن موجب گردید. بازدهی جالب توجه بازار سهام در سالهای 1381 و 1382 اشتیاق به سرمایه*گذاری در سهام شرکتها را بیش از پیش تقویت نمود و شمار معامله*گران و حجم دادوستدها با خوشبینی نسبت به شرایط آینده روز به روز افزایش یافت. در این میان سرمایه*گذاران بسیاری با آگاهی اندک و بدون دانش کافی در این زمینه وارد دادوستدهای کوتاه*مدت و بلندمدت بورس اوراق بهادار ایران شدند. طبیعی است که در سالهای رونق بازار و افزایش شاخص کل، شانس موفقیت در دادوستد سهام می*توانست افزایش یابد، اما با پایان گرفتن صعود بازار و آغاز دوران رکود، جریان گذشته پایداری خود را از دست داد.


افول قیمت سهام و عرضه گسترده در مدت چند ماه اکثر سهامداران را غافلگیر نمود، به طوری که دسته*ای از سرمایه*گذاران با زیان بزرگی روبرو شدند. همزمان با رکود بورس، سرمایه*گذاران ایرانی با دادوستدهای جهانی آشنایی بیشتری پیدا کردند و گسترش اینترنت سبب شد که آنها با دنیای معاملات الکترونیکی سهام، ارز، فلزات گرانبها و ... نزدیک شوند. در این جا به صورت کوتاه به این نکته اشاره می*شود که صنعت تبادلات ارز به شکل امروزی آن قدمت چندانی ندارد و عمر آن بیش از چهل سال نیست. بدیهی است که دادوستد در بازار پیچیده و بزرگ مبادلات ارز به دانش کافی و مدیریت سرمایه*گذاری در سطح بالا نیاز دارد. بر اساس مشاهدات پراکنده، شنیده*ها و حدس خام در طی چند سال گذشته، سرمایه*گذاران و معامله*گران بسیاری با شکست و زیان روبرو شدند که در این نوشته تلاش شده است تا به جنبه*های ناکامی سرمایه*گذاری در بازارهای مالی و برخی راهکارها رسیدگی شود.

1- ورود به بازار بدون کسب دانش

رایجترین اشتباه سرمایه*گذاران و معامله*گران تازه*کار عدم کسب آگاهی و دانش کافی نسبت به مبانی و مفاهیم بازارهای مالی است. آنها بدون هیچ برنامه مشخص و بدون یادگیری پا به میدان بازی اوراق بهادار و دادوستدهای مالی می*گذارند. پیامد چنین تصمیمی تنها به خطر انداختن دارایی است. راهکار منطقی و مناسب آن است که اصول بازار را درک کنیم و مدت زمان مشخصی را برای کسب دانش و مهارت صرف کنیم. یافتن قوانین بازار و اجرای سیاستهای مناسب تنها بر پایه آزمون و خطا در دنیای واقعی شیوه و رویکرد اشتباهی است. بدیهی است که هیچ خلبانی نمی*تواند بدون آموزش، یادگیری دانش پرواز، کسب مهارت و تجربه هدایت هواپیما را برعهده گیرد. 

2- انگیزه کسب درآمد آسان

گاهی اوقات معامله*گرانی دیده می*شوند که تنها با انگیزه کسب سود آسان از بازار پا به عرصه بازارهای مالی می*گذارند. آنها شنیده*اند که برخی افراد در مدت کوتاهی درآمد بزرگی بدست آورده*اند و پس از آن تنها به جنبه بازدهی این گونه کسب و کار می*اندیشند، بدون آنکه توجهی به ریسکهای موجود در بازار و زیان احتمالی نشان دهند. بدیهی است که بازارهای مالی شامل ریسک زیان می*شوند و نباید این موضوع را دست کم گرفت. این درست نیست که فکر کنیم، بدون نقشه، ابزارهای تحلیلی و دانش می*توان در یک بازار رقابتی به سادگی به سودهای بزرگ دست یابیم.

3- عدم یادگیری و آشنایی با اصول بنیادی و ساده

سرمایه*گذارانی پیدا می*شوند که حاضر نیستند، بخشی از زمان خود را صرف یادگیری اصول بنیادی حرکت نرخها و قیمتهای بازار مورد نظر کنند. آنها تمایلی به آشنایی با قانونهای دادوستد ندارد و بر همین اساس ممکن است در مدت کوتاهی پولهای خود را از دست دهند. یادگیری و کسب دانش دادوستد در بازارهای مالی سرمایه*گذاری در این گونه کسب و کار تعریف می*شود.

4- ناکارآمدی مدیریت سرمایه*گذاری

یکی دیگر از دلایل ناکامی معامله*گران تازه*وارد، عدم آشنایی با اصول مدیریت سرمایه و عدم تناسب ریسک و بازده است. مدیران سرمایه*گذاری با بهره*مندی از ابزارهای مدیریت دارایی بین ریسکها و بازده*های بازار تناسب ایجاد می*کنند. موفقیت آنها در گرو خط مشی صحیح مدیریت دارایی است. آنها با به خطر انداختن میزان مشخصی از دارایی تمام ریسکهای بازار را در نظر می*گیرند. مهمترین بخش از اصول دادوستد و الگوی کسب و کار مدیریت پول و اداره ریسکهای آن است. 

مدیریت موضع دادوستد و هماهنگ نمودن میزان سرمایه با ریسک در راستای بیشینه کردن سود اهمیت بالایی در مدیریت سرمایه*گذاری دارد. شماری از معامله*گران و سرمایه*گذاران زمان و انرژی زیادی جهت فراگرفتن روشهای تحلیل بازار و ساخت الگوهای کامل و بدون نقص ورود به بازار صرف می*کنند، اما آنها در دادوستدهای خود مدیریت دارایی را در مواجه با ریسکهای بازار نادیده می*گیرند. هدف مدیریت دارایی نگهداری سرمایه مورد نیاز برای اجرای دادوستد در یک فرایند سرمایه*گذاری بلندمدت است. در واقع ماندگاری در جریان پیوسته دادوستد ریشه مدیریت دارایی و پول را تشکیل می*دهد.می*دانیم که بازده و ریسک در کنار یکدیگر قرار دارند و یک رابطه جانشینی بین آنها وجود دارد. از آنجایی که در بازارهای مالی بازدهی بدون پذیرش ریسک میسر نیست، سرمایه*گذار باید دو بخش اساسی را در فرایند مدیریت سرمایه*گذاری مورد توجه قرار دهد: 

آ) ایجاد تناسب بین ریسکهای مبادله ارز و بازده* انتظاری

ب) ایجاد موازنه و تعادل بین سرمایه و ریسکهای بازار 

در جریان دادوستدها مدیر سرمایه*گذاری یا معامله*گر بایستی با توجه به ارزیابی ریسکهای موجود، میزان مشخصی از دارایی را در هر دادوستد وارد نماید. ریسک سرمایه میزان پول یا دارایی است که سرمایه*گذار در جریان دادوستدهای خود بر روی آن ریسک می*پذیرد. به طور ساده میزان زیان مشخصی که یک معامله*گر در هر دادوستد حاضر به پذیرفتن آن خواهد شد، ریسک سرمایه تعریف می*شود. بدیهی است درصدی از دارایی ممکن است در جریان دادوستدهای زیان*آور از بین برود. میزان ریسک سرمایه باید طوری تعیین شود، که با چند زیان پی در پی توانایی سرمایه*گذار برای دادوستد کاهش نیابد. بنابراین پیش از اجرای دادوستدها در هر بازاری باید میزان سرمایه ریسك پذیر مشخص گردد. میزان ریسك پذیری سرمایه*گذار و بازدهی انتظاری نقش اساسی در تعیین میزان ریسک سرمایه دارد. در مجموع ناکارآمدی مدیریت سرمایه*گذاری و توجه نداشتن به دانش آکادمیک در این زمینه راه را برای زیان فراهم می*نماید.

5- اندیشه ثروتمند شدن در مدت کوتاه

دسته*ای از سرمایه*گذاران با این تصور که با درگیر کردن بخش بزرگی از سرمایه در یک معامله می*توان به سرعت درآمدهای بزرگی ایجاد کرد، خود را در معرض خطر بزرگی قرار می*دهند. گاهی نیز با بدست آوردن چند سود پی در پی معامله*گر تصمیم می*گیرد که میزان بزرگی از سرمایه را وارد یک معامله کند و این می*تواند نتیجه ناامید*کننده*ای را در پی داشته باشد. به نظر می*رسد اندیشه کسب سودهای کلان در یک مدت زمانی کوتاه را باید تغییر داد. 

6- عدم برنامه*ریزی در دادوستدها

یکی دیگر از دلایل شکست معامله*گران در بلندمدت عدم برنامه*ریزی است. پیش از ورود به هر بازاری سرمایه گذار بایستی بداند كه چه وقت و در كجا از بازار خارج شود. این موضوع كمك خواهد كرد كه حدس دومی در ذهن بوجود نیاید و شانس دخالت احساسات در دادوستد، كم شود. دانستن این كه در كجا جلوی ضرر را بگیریم و در كجا سود خود را نقد كنیم یكی از مهمترین بخش‌های دستگاه سیاست هر معامله‌گری می‌باشد. 

7- دادوستدهای احساسی

سرمایه*گذارانی هستند که در پیاده سازی و اجرای نقشه های تجاری نمی*توانند بر احساسات فردی کنترل داشته باشند. این احساسات تاثیر زیادی بر بر الگوی تجاری خواهد داشت و چنانچه در دادوستدها از احساس پیروری نماییم، این مساله زمینه ساز زیان خواهد شد. پیش از هرگونه اقدامی برای سرمایه*گذاری باید چگونگی پرهیز از احساس در دادوستد را فراگرفت و نحوه کنترل و بازبینی برای اجرای دادوستدها باید مورد ارزیابی قرار گیرد. 

هرگاه می*خواهیم سرمایه گذاری کنیم، از ابزارهای رایج تحلیلی، مشاهدات ریاضی و آماری بهره می*گیرم. نتایج و پیش بینی های بدست آمده ممکن است با تصورات ذهنی و اندیشه های ما اختلاف داشته باشند. اغلب ما دوست داریم، آنچه پیش از این فکر می کردیم رخ دهد و به طور ساده احساس ما قبل از این چیز دیگری می گفت. در این شرایط آنچه بدست آورده ایم، ممکن است با احساسات و ذهنیت شخصی آمیخته شود. اگر برداشتهای ذهنی را با نتایج واقع بینانه آمیخته شود، آیا سرمایه گذاری با خطر جدی روبرو نیست؟

راهکار مناسب آن است که بایستی قضاوتهای احساسی و پیش فرضهای ذهنی را برای معاملات سودآور کنار گذاشت. برای کنترل بر احساسات، فرد باید در راه غلبه بر احساس خود تمرین و ممارست داشته باشد. در کوتاه زمان نمی توان به نتیجه دلخواه رسید. می توان یک دوره سه ماهه آزمایشی را برای معامله گری بدون احساس در یک نظام تجاری آزمون نمود. داشتن یك فكر آرام برای ایفای نقش صحیح در بازار، بسیار حیاتی است. معامله*گر باید بر اصول تجاری و نقشه دادوستد تكیه كند و هرگز اجازه ندهد فكر دوم یا حدس و گمان دیگری بر احساساتش غلبه نماید. اغلب احساسات گول‌زننده هستند. 

8- عدم پایبندی به اصول و اهداف نظام تجاری

سرمایه*گذاری و دادوستد تنها اجرای دستورات خرید و فروش را دربرنمی*گیرد. برای انجام یک معامله باید برهان و دلایل آن در دست باشد. همچنین باید سناریوهای مختلف را در نظر داشت و برای هر رخداد نقشه مشخصی را تدوین نمود. اغلب معامله*گران اصول و اهداف الگوی تجاری خود را در اثر جریان نوسانات مقطعی بازار رعایت نمی*کنند و نبود انضباط به همراه گمانه*های بعدی می*تواند زمینه را برای زیان فراهم کند.

9- غرور، ترس، طمع

احساسات انسانی از جمله غرور، ترس و طمع ممکن است موانعی در راه رسیدن به موفقیت به شمار آیند. روانشناسی فردی بخشی است که در مدیریت سرمایه*گذاری بایستی به آن توجه شود. زمانی که موفقیتهای کوتاه*مدت نصیب معامله*گر می*شود، ممکن است غرور در کمین باشد. زمانی که به سود دست می*یابیم، طمع مانعی برای خارج کردن آن از بازار خواهد بود و در این جریان ممکن است برد با باخت جابجا شود. همچنین ترس از زیان ممکن است موقعیتهای مناسب را از معامله*گر دور کند.

10- نبود الگوی کسب و کار و نظام معامله*گری

برای انجام سرمایه گذاری و معامله گری در بازارهای پرنوسان مالی طراحی و ساخت یک الگوی تجاری و نظام معامله گری یک ضرورت است. ارزیابی، برنامه*ریزی و طراحی بخشهای مهم هر کسب و کاری را تشکیل می*دهند. موفقیت در بازارهای مالی در گرو داشتن برنامه و نظام مشخص است. نظام باید طوری طراحی و تنظیم شود که در بلندمدت اهداف را تامین کند. برای دستیابی به اهداف در بلندمدت به یک برنامه و الگوی باثبات، مدون و منظم نیاز است. الگو و نظام باثبات سرمایه*گذاری را در راه مناسب بازدهی و سودآوری رهنمون می*سازد. الگوی تجاری و نظام دادوستدی چگونگی تفسیر بازار، ساخت سناریو معاملات، راهبردهای دادوستد، چگونگی تصمیم*گیری و پیاده*سازی دادوستدها، اجرای معاملات، بازخوردها و ارزیابی و ثبت رویدادها را در برمی*گیرد.

11- دلایل دیگر

دلایل دیگر همچون عدم هماهنگی در سبد سرمایه گذاری، دانش ناکافی و عدم کارآزمودگی، راهبردهای آزمون نشده و نامشخص، نداشتن صبر، عدم سناریوهای مشخص، عدم پذیرش به موقع زیان، تحلیلهای نامناسب و ناهمگون، توجه به شایعات، عدم انضباط و افزودن به زیانهای یک معامله ناموفق از دیگر عوامل شکست قلمداد می*شود.

بایستی توجه داشت که بازارهای مالی مکانی برای آزمون شانس و بخت در زندگی نیست. همچنین با فراروانشناسی نمی*توان دادوستدهای موفقیت آمیزی را انتظار داشت. در مجموع شایسته است که اطلاعات همگانی نسبت به تجارت در بازارهای مالی و مدیریت سرمایه*گذاری افزایش یابد و این مساله می*تواند توسط مراکز آموزشی و پژوهشی توسعه و گسترش یابد.


برچسب ها: بررسی دلایل شکست معامله*گری و ناکامی سرمایه*گذاری در بازارهای مالی ،
آخرین ویرایش: - -

جمعه 17 خرداد 1398 17:42

Excellent article! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the great writing.
چهارشنبه 10 آبان 1396 17:13
این واقعا توجه است، شما یک وبلاگ نویس بیش از حد ماهر است.
من به خوراک خود پیوسته و برای جستجوی بیشتر به آنجا میروم
از پست عالی شما. علاوه بر این، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشته ام
جمعه 17 شهریور 1396 13:06
A person necessarily assist to make significantly posts I might state.
That is the very first time I frequented your web page and up to now?
I amazed with the analysis you made to make this particular publish extraordinary.
Fantastic task!
سه شنبه 24 مرداد 1396 09:47
No matter if some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available
that in detail, so that thing is maintained over
here.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 18:35
My relatives every time say that I am wasting my time here at net, but I know
I am getting familiarity daily by reading such fastidious content.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:44
I love what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure!
Keep up the fantastic works guys I've included you guys to my blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر