تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج و سهل مخرجه - مقاله جدید

مقاله جدید

نویسنده : MohoMo دوشنبه 23 دی 1392 00:39  •    ارسال شده در: بورس و اوراق بهادار

مقدمه
هر اندازه كه بینش و درك سرمایه‌گذاران و معامله گران در تحلیل‌گری قیمت سهام افزایش یابد از ركودهای لحظه‌ای، ترقی قیمت‌ها به‌صورت حبابی و واكنش‌های نابهنگام در معاملات جلوگیری می‌كند و نه تنها شفافیت و روشنگری در معاملات را تقویت می‌كند بلكه بازار را به سمت و سوی كارا بودن سوق خواهد داد. بدیهی است كه این موضوع با افزایش انگیزش سهامداران، رقم معاملات در بورس را نیز ترقی داده و از نظر حجم معاملاتی فاصله بورس ایران را با كشور‌های هم‌ردیف خود كاهش خواهد داد. با این مقدمه كوتاه مقاله حاضر بیان می‌دارد كه درخصوص آنالیز قیمت سهام و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی در ادبیات مالی سه دیدگاه كلی وجود دارد كه شامل روش بنیادین (Fundamental) روش چارتیست یا تكنیكال (Technical) و روش تئوری مدرن پرتفولیو (MPT) یا سبدگردانی است. در بازار سرمایه ارزش سهام براساس میزان منافع آتی و اطمینان از تحقق آنها تعیین می‌شود و هر اندازه اطمینان نسبت به كسب بازده بیشتر باشد مخاطره از دست دادن اصل سرمایه و سود آن كمتر می‌شود.

2- روش بنیادین
عوامل و متغیرهای متعددی در بازار سرمایه و در سطح كلان كشور روی قطعیت یا عدم‌قطعیت سود و نیز تغییرات قیمت دارایی‌های مالی اثر می‌گذارد. به همین خاطر روش بنیادین به بررسی دقیق عوامل محیطی كه ممكن است بر روند حركت قیمت سهام و به تبع آن بر بازده دارایی‌های مالی تاثیر گذارد، می‌پردازد. در این روش به‌منظور تحلیل گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار قاعدتاً بایستی به سه مرحله اساسی ذیل كه اركان اصلی تحلیل بنیادین است توجه كرد:

الف- بررسی و تحلیل اوضاع اقتصادی كشور: در نظام كنونی اقتصاد جهانی، بورس اوراق بهادار نقش دماسنج اقتصادی را ایفا می‌كند و وضعیت اقتصادی و حتی سیاسی و اجتماعی كشور در حال و آینده تاثیر بسزایی بر میزان سود آوری شركت‌ها خواهد گذاشت. بنابراین در تحلیل بنیادین ابتدا بایستی تغییر و تحولات اوضاع اقتصادی حال و جهت گیری‌های آتی به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
این تجزیه و تحلیل شامل بررسی شاخص‌های كلان اقتصادی از قبیل نرخ تورم، تولیدات ملی، نرخ بهره، نرخ ارز، میزان بیكاری، نرخ رشد اقتصادی و سیاست‌های پولی و مالی دولت و سایر نهادهای تاثیر‌گذار است كه تحلیل‌گر با بررسی آنها پیش‌بینی‌های دقیق‌تری از وضعیت بازار سهام و صنعت خاص به عمل می‌آورد و از دور نمای آتی سهام موجود در بازار و به ویژه سهام شركت مورد نظر مطلع می‌شود. 
ب – بررسی صنعت مورد نظر: دومین مرحله از تحلیل بنیادین بررسی وضعیت و موقعیت فعلی صنعت مورد نظر و روند رشد آتی آن است. سهامداران و معامله‌گران برای شركت‌هایی كه در صنایع روبه‌رشد و سود آور فعالیت می‌كنند ارزش بیشتری قائل هستند. 
ج- تجزیه و تحلیل شركت: در مرحله سوم تحلیل بنیادین، تحلیل‌گر بازار سرمایه بعد از انتخاب صنعت مناسب باید شركتی را از میان شركت‌های موجود در آن صنعت با توجه به معیارهای موقعیت رقابتی برتر شركت، كیفیت عملكرد مدیریت شركت و بررسی موقعیت مالی شركت انتخاب كند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد كه تحلیل بنیادین از توان بالقوه‌ای برای تشخیص وضعیت كلان اقتصاد حاكم برخوردار است و تغییر و تحولات جاری شركت‌ها را به خوبی در تیررس نگاه خود قرار می‌دهد و نیز مهارت نگاه كردن از بالا به پائین را به تحلیل‌گران می‌آموزاند و با این مشخصه‌ها ضمن اینكه احتمال به دست آوردن منفعت مورد انتظار را تقویت می‌كند نوعی منطق‌گرایی مالی را نیز به سرمایه‌گذاران عرضه می‌دارد. مزیت اصلی تحلیل بنیادین كاربرد فراوانش در سرمایه‌گذاری‌های میان مدت و بلندمدت است.
3- روش تكنیكال
متخصصین روش تكنیكال (Technical) بر این باورند كه در بازار سهام، تمامی اطلاعات موردنیاز در قیمت‌ها نهفته است و با تمركز روی قیمت‌های دوره‌های قبل و زمان حال سهام و پیش‌بینی آتی آن می‌توان از یك انتخاب مناسب در بازار سود جست. در واقع تكنیكالیست‌ها بر عكس بنیادگراها كه به چرایی قیمت‌ها تاكید داشتند روی «چیستی قیمت» تمركز دارند. این نوع سرمایه‌گذاری با استفاده از مطالعه رفتار و حركات قیمت سهام در گذشته و تعیین قیمت و روند آینده آن و امكان تكرار الگوهایی مشابه‌صورت می‌پذیرد زیرا تكنیكال‌ها ابراز می‌دارند كه تمامی وقایع جاری اقتصادی كشور و نیز صنعت و انتظارات سهامداران نهایتاً بر قیمت سهام تاثیر گذاشته است، لذا بایستی پیشینه تاریخی و نمودار قیمت سهام به دقت بررسی شود. 

در واقع تحلیل‌گر یا تكنسین صرفاً به یك روند قیمتی نیاز دارد كه در قالب نمودار (Chart) عرضه می‌شود به همین دلیل به تكنسین‌ها، چارتیست نیز می‌گویند. چارتیست‌ها معتقدند قیمت‌های كنونی یك سهم كه به‌نظر تصادفی می‌رسد ممكن است به تدریج به الگوهای قابل تكراری تبدیل شوند. این تكرار قیمت‌ها یك روند (Trend) را ایجاد می‌كند كه می‌تواند حالت صعودی (uptrend) یا نزولی (Down Trend) به‌خود گیرد و نوع معامله (Trade) در هر یك از حالات متمایز از دیگری خواهد بود. 

راهبرد معامله‌گر (یا سهامدار) برای تعیین زمان‌های خرید یا فروش بستگی مستقیم به‌مدت انتظار او برای رسیدن به سود دارد، این زمان‌ها می‌تواند (بسیار كوتاه در حد چند ساعت) یا نسبتاً طولانی (چندین سال) باشد كه عملاً در بازار سهام ایران به‌دلیل محدودیت‌های قانونی موجود و فقدان سیستم‌های خرید و فروش بلادرنگ (Real Time) خرید و فروش در كمتر از یك هفته عملاً امكان پذیر نیست. مراحل بررسی قیمت سهام توسط چارتیست‌ها یا تكنیكالیست‌ها به قرار زیر است:

انتخاب نوع نمودار از لحاظ بعد زمانی (همانند تغییرات قیمت در هر ساعت، روز، هفته، ماه و...) و نیز انتخاب اشكال نمودار از قبیل میله‌ای، خطی، شمعی (Gandlistick) كه معمولاً از مورد آخری جهت نشان دادن روند‌ها استفاده به عمل می‌آورند. 
بررسی روند شاخص كل 
بررسی روند شاخص 50 شركت برتر (خصوصاً اگر سهم مورد نظر بین این شركت‌ها باشد) 
روند قیمتی سهم كه برای معاملات میان مدت و كوتاه مدت دوره‌های روزانه و هفتگی و برای افق بلندمدت دوره‌های ماهانه بررسی می‌شود. 
تعیین سطح مقاومت (Risstance) یا حد بالای قیمت و سطح حمایت (Support) یا حد پائین قیمت و نقطه پرش (Breakout) یا قیمت‌های بالاتر از دو نقطه فوق‌الذكر است. در این حالت فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات در دو سطح حمایتی و مقاومتی مشخص می‌شود كه نحوه تعیین این‌گونه فرصت‌ها خود به مهارت و تبحر و درك تكنسین‌ها بستگی دارد كه به دقت حركات بازار را تشخیص می‌دهند و از روند گذشته نتیجه‌گیری بهتری دارند.
4- روش تئوری مدرن پورتفولیوMPT
این روش كه ابتدا توسط هری ماركویتز به‌صورت عملی بیان شد براساس یك سری مفروضات خاصی است كه اهم آن گویای این است كه بازار كار است و انتشار اطلاعات به‌صورت یكپارچه و در اختیار همگان است و شفافیت اطلاعات در معاملات حاكم است. مبنای این روش بر پایه این استدلال استوار است كه احتمال خطر از دست دادن سرمایه یا سود یك نوع سهام در بازار بسیار بیشتر از مجموعه یا تركیب سهام است.

لذا قاعدتاً سرمایه‌گذار حرفه‌ای نباید تمامی سرمایه خود را در یك قلم دارایی سرمایه‌گذاری كند (و منطق اقتصادی نیز این را تایید می‌كند) بلكه بایستی آن را در مجموعه‌ای از سهام یا دارائی‌ها سرمایه‌گذاری كند كه این مجموعه به پرتفوی معروف است. پرتفوی یا سبد سهام متشكل از سهام متعدد شركت‌هایی است كه در شرایط عادی احتمال كاهش بازده همه دارائی‌ها تا حدودی به صفر نزدیك است و تلاش‌ها بر این است كه ریسك غیرسیستماتیك یا تنوع‌پذیر به حداقل ممكن تقلیل یابد. به همین جهت تركیب پرتفوی بهتر است به‌گونه‌ای باشد كه نوسانات مشابهی نداشته باشند یعنی زمانی كه بازده یكی كاهش پیدا می‌كند بازده دیگری افزایش یابد. در این راستا مراحل زیر توسط سرمایه‌گذار و یا معامله‌گر در بازار رعایت می‌شود.

تعیین بازده مورد انتظار سبد سهام و تك‌تك سهام 
ارزیابی وضعیت سهام مختلف و انتخاب آنها 
بهینه كردن تركیب سهام (پرتفوی) 
ارزیابی پرتفوی و بازنگری در مجموعه سهام
تحلیل پرتفوی، كاربرد زیادی در آنالیز ریسك و بازده و نیز تجزیه و تحلیل بازار دارد و به همین خاطر نرم افزارهایی طراحی شده است كه قابلیت محاسبه ریسك بازار و مقایسه آن با ریسك صنعت و شركت‌ها را دارد. در روش پرتفوی مدرن مجموعه تلاش‌ها وقف این است كه بازده پرتفوی فرد سرمایه‌گذار به بازده بازار نزدیك شود و در وضعیت مطلوب، بازدهی بیشتر از آن به‌دست آورد. در این حالت پرتفوی كل بازار یك شاخص ارزیابی است كه ریسك آن نیز با شاخص بتا (Beta)محاسبه می‌شود. این تحلیل كاربرد زیادی در آنالیز ریسك و تجزیه و تحلیل بازار دارد و مبنای كار سرمایه‌گذاران حرفه‌ای است.

5- نتیجه گیری 
در تجزیه و تحلیل قیمت‌های سهام و گزینش تصمیمات سرمایه‌گذاری هر سه روش فوق الذكر كاربرد زیادی دارند لیكن تركیبی از هر سه متد،‌ قدرت تشخیص و رویه‌های انتخاب بهتری را به سرمایه‌گذار عرضه می‌دارد، به‌طوری‌كه روش بنیادین از دید كلی وضعیت كنونی بازار و دور نمای آتی را شناسایی می‌كند. روش تكنیكال با بررسی دقیق قیمت‌ها می‌خواهد اشتباهات گذشته تصمیم‌گیری را تكرار نكند و از لغزش‌ها دوری جوید و پیش‌بینی خود را بر منطق دقیق و عاری از هرگونه احساسات فردی استوار كند.

در حالی كه روش مدرن پورتفولیوMPT نیز كه اساس و پایه تحلیل‌های موجود بازار سرمایه است درصدد این است كه از ریسك‌های غیرسیستماتیك اجتناب كرده و یا آن را كاهش داده و به كسب بازده معقول ( نسبت به ریسك آن) بیندیشد. اما تجربه نشان داده است كه تركیب روش‌های فوق ابزاری به‌مراتب بهتر برای تحلیل قیمت و بازده سهام است مخصوصاً در بازارهای سهامی كه سرمایه‌گذاران آن زیاد حرفه‌ای به‌نظر نمی‌رسند.


آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر